Members and Trustees

Chris Burnell

Category: Independent Trustee

Term of Office Start Date: 05/12/2018

Term of Office End Date: 04/12/2022

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020:

Membership of Committees 2019-2020: Finance and Resources

 

Justin Jacobs

Category: Independent Trustee

Term of Office Start Date: 17/06/2016

Term of Office End Date: 17/06/2020

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: Vice Chair of Trustees, Chair of School Improvement & Standards

Membership of Committees 2019-2020: School Improvement & Standards

 

Bethlyn Killey

Category: Latchmere School Trustee

Term of Office Start Date: 01/01/2018

Term of Office End Date: 01/01/2022

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: SEND link trustee

Membership of Committees 2019-2020: School Improvement & Standards

 

Madeleine Maguire

Category: Nelson School Trustee

Term of Office Start Date: 01/04/2018

Term of Office End Date: 01/04/2022

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: Chair of Nelson School LGB

Membership of Committees 2019-2020: School Improvement & Standards

 

Sarah McCarthy

Category: Independent Trustee

Term of Office Start Date: 16/06/2015

Term of Office End Date: 16/06/2023

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: Chair of Trustees

Membership of Committees 2019-2020: Finance and Resources, School Improvement & Standards

 

Nicholas Murphy

Category: Independent Trustee

Term of Office Start Date: 17/07/2019

Term of Office End Date: 16/07/2023

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020:

Membership of Committees 2019-2020: Finance and Resources

 

Ed Pritchard

Category: Independent Trustee

Term of Office Start Date: 07/07/2019

Term of Office End Date: 06/07/2023

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: Safeguarding Link Trustee

Membership of Committees 2019-2020: School Improvement & Standards

 

Claire Reeve Curatola

Category: Independent Trustee

Term of Office Start Date: 01/04/2018

Term of Office End Date: 01/04/2022

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: Disadvantaged Link Trustee

Membership of Committees 2019-2020: Finance & Resources

 

Julie Ritchie

Category: Ex-officio

Term of Office Start Date: 01/09/2012

Term of Office End Date:

Appointing Body:

Positions of Responsibility 2019-2020: CEO

Membership of Committees 2019-2020: Finance & Resources, School Improvement & Standards

 

Lisa Stone

Category: Latchmere School Trustee

Term of Office Start Date: 01/06/2014

Term of Office End Date: 01/06/2022

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: Chair of Latchmere School LGB

Membership of Committees 2019-2020: Finance & Resources

 

Raghu Venkatesam

Category: Independent Trustee

Term of Office Start Date: 01/07/2015

Term of Office End Date: 01/07/2023

Appointing Body: Co-opted Trustee

Positions of Responsibility 2019-2020: Chair of Finance & Resources

Membership of Committees 2019-2020: Finance & Resources

Trustee Register of Interests 2019-20

LAT STRUCTURE

Trustee membership 2019-20

Latchmere Academy Trust Scheme of Delegation 2018-19 May

Trustee membership

Trustee Register of Interests 2018-19